Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Tavla 9838150



*

nr 983 8150


Tavla

Far & son, 48 x 38, tryck


Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 september 2015
kl 20:38:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/9 12:06:03 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Farstagods
Wilhelm Kåges berömda Farstagods anses av många vara kulmen på hans konstnärskap inom keramiken. Det första godset visades på Stockholmsutställningen 1930. Keramiktypen uppkallades efter Farstalandet ute på Värmdö, där Gustavsbergsfabriken var belägen.
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: far & son konst tavla tryck
  • 6363 Batiktavla
    Kheng-Wah Yong, + pamplettm 87x87 cm, yttermått in..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:35
  • 6691 OljemÃ¥lning
    Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad, ryg..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:18
  • 6342 Porslinstavla
    Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:21
  • 6577 Tavla
    pietra dura, hus/sjö, Italien, 16x23 cm, yttermått..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:48
  • 6653 Väggrelief
    Kina, 55x30 cm, oramad
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:17




Ladda ner broschyr